Osmanlı padişahlarının tercihi,her derde deva Demirhindi Şerbeti,40 çeşit baharattan oluşuyor ve tamamen doğal içeriği ile bedeni kuvvetlendirip susuzluğu gideriyor…

3 farklı aşamadan geçirilerek oldukça zahmetli bir şekilde hazırlanan ve birçok padişah tarafından şifalı olduğu gerekçesiyle tercih edilmiş olan bu şerbet zamanın vazgeçilmez içeçeği olarak kabul görmüştür.

Şerbeti içerken,özellikle zencefil,tarçın,havlucan ve karanfilin tadının alınıyor.

Şerbetin yaz aylarında serinletici ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle tercih ediliyor.

Şerbetin sağlık açısından önemli faydaları bulunuyor,Mide ağrıları,mide ekşimesi, soğuk algınlığı,nezle,bağırsak parazitleri,ruhsal sıkıntılar,romatizma ve kas ağrılarına iyi geliyor.

Kaynatılan suyu içildiğinde bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır.

Ayrıca,şerbetin iştahı açıcı,bağırsak gazını sökücü,ağız kokusunu giderici,beden ve zihin gücünü artırıcı özellikleri olduğu biliniyor.

Meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve bağırsakları temizler.

Vücudu rahatlatır.

Demirhindi ağacının meyveleri yenebileceği gibi baharat olarak da kullanılır.

Ayrıca, reçel ve demirhindi şerbeti yapımında kullanılır.

Demirhindi şerbeti yapmak için çekirdekleri alınmış demirhindi meyveleri kaynar suda bir süre kaynatıldıktan sonra suyu süzülür.Süzülen suya bolca şeker ya da bal katılarak,bu su tekrar kaynatılır ve süzülür.Elde edilen şerbet soğutulduktan sonra keyifle içilir.İstenirse Demirhindi şerbetine çeşitli baharatlar da katılıp zenginleştirilebilir…