Karıncaları incitmeden uzaklaştırmanın doğal yolları;

  • Bariyerler

Ev koşullarında karıncaları uzak tutmaın yollarından biri de karınca bariyerleri kullanmaktır.Bazı maddelerden bariyer oluşturursanız karınca bu bariyerleri geçmez ve dönüp başka bir yere gider.Örneğin yere bir tebeşir çizgisi çekildiğinde karıncanın bu bariyeri geçmediğini biliyoruz.Bariyer olarak yaygın kullanılan maddeler aşağıdaki gibidir.Tebeşir,Zerdeçal,Tarçın,Toz kömür,Narenciye yağı (limon, portakal) Kırmızı veya Karabiber,Vazelin (kapı ve pencereler) Bebek pudrası (öldürüyor) Beyaz sirke ve Su,Salatalık kabuğu,Kokular…Bazı kokuları bu canlılar sevmiyor.”Karınca neye gelmez?,,diyenler bu kokularla hazırlanmış doğal spreyler deneyebilirler.Bunun için aşağıdaki maddelerden sprey hazırlayıp evde kullanabilirsiniz.Bu maddeleri evinizde bulundurursanız kokuyu alan karıncalar uzak duracaklardır.
-İşte karıncaların sevmedikleri bazı kokular.
Nane yaprakları,Lavanta yağı,Karanfil kurusu veya yağı,Kafur yağı,Defne yağrağı,Sarımsak Limon suyu,Kahve telvesi,Sirke vb…

  • Karınca kovucu sprey yapımı;

Sarımsak,Kırmızı biber ve Sarımsağı rendeleyip su ile karıştırın ve bir fısfısın içine koyup mutfağınıza ve gereken yerlere püskürtün.Karıncaları kovmak için bazit ama etkili bir çözümdür.Ayrıca Karınca savurucu sprey içersine aynı oranda sirke,su 10 damla çay ağacı yağı karıştırılır ve bir püskürtme aracıyla kapı altlarına sıkılır. Karıncalar gelmesin diye bu yöntemi kullanabilirsiniz.Sirkeli karınca kovucu Sirke ve su eşit oranda karıştırılır.

  • Tuzlu su çözümü;

Karınca ile mücadele etmenin en ucuz çözümlerinden biri de tuzlu sudur.Suyu kaynatıp tuz ekleyin ve karıştırın. Bir fısfısın içine doldurup karıncaların bulunduğu alanlara sıkın.Tuz yerine kırmızı veya kara biber,veya rende sabun da kullanabilirsiniz.

  • Parfümlü karıncasavar

Karıncalar sert parfüm kokusundan hoşlanmazlar. Pamuk topları hazırlayın ve üzerlerine parfüm sıkın.Sonra bu parfümlü topları evinize yerleştirin.Koku olduğu sürece karıncalar kaçacaklardır.

Karıncalar doğanın dengesini sağlamada çok yararlı böceklerdir. İlk önce karıncaları kaçırmanın ve evden uzaklaştırmanın yolları denenmelidir. Bulunduğu ortamlara karınca asiti denen maddeyi saçan bu canlılar birçok zararlıyı uzak tutarlar.Ancak evlerde bulunan karıncaların bir takım zararları da yok değil. Gıdalara ve bitkilere zarar verir, mikrop taşırlar ve insanları sokabilirler. Mısır unu Mısır unu öldürücü olduğundan dolayı en son tercih edeceğiniz çözüm olmalıdır.Bu madde karıncaları kaçırmaz öldürür.Karıncaların bol olduğu bölgelere mısır unu serpilir.Bunu yiyen karıncalar sindiremeyip ölürler. Bebek pudrası Karıncaları öldüren bir diğer maddedir.Karıncaların nefes yollarını tıkayan pudra onların ölmesine neden oluyor.Kabartma tozu + Pudra şekeri Bu karışımı yiyen karıncalar sodadan dolayı ölüyorlar.Marangoz karınca yemi Marangoz karınca denilen iri ahşap yiyen karıncalara karşı borakslı karışım kullanılabilir. Ancak bu karışımın öldürücü olduğu  unutulmamalıdır.(Borik asit 1 yemek kaşığı, (yaygın olarak boraks adıyla satılır) 1 tatlı kaşığı şeker,fıstık ezmesi veya bal ve su 120 ml.Karışım karıncaların bulunduğu alanlara püskürtülür.